Výběr štěněte

Rozhodnutí přivést do rodiny štěňátko patří k těm velkým: je to závazek až na patnáct a více let, který byste neměli přijímat lehkovážně.             

Dívejte se do budoucnosti - vaše roztomilé štěňátko bude brzy úplně dospělým psem, který bude vyžadovat celé roky přízně, výživy a výcviku
Jste připraveni? Pokud tomu tak je, je to skvělé - na oplátku dostanete do života jednoho ze skvělých společníků.

Jakmile učiníte kladné rozhodnutí, je nutné zvolit nejvhodnější plemeno a vzít přitom v úvahu mnoho faktorů: například váš životní styl, domov, jeho okolí, pracovní rytmus, stávající rodinné příslušníky, jiná zvířata, finanční možnosti apod. Vyhledejte si informace v knihách a na Internetu a zjistěte si, jaká různá plemena existují a jaké mají specifické potřeby. Promluvte si s veterinářem, rodinou a sousedy, kteří chovají psy, o nichž uvažujete. 
Až svůj výběr zúžíte, bude třeba vyhledat odpovídající chovatele prostřednictvím inzerátů, přátel, webových stránek,..

Tváří v tvář chumlu štěňátek, která se perou o vaši pozornost, není jednoduché zvolit, které z nich se na mnoho let stane vaším společníkem. Racionální úsudek je však nutný. Výběr štěněte je velké emociální rozhodnutí, ale při volbě z vrhu se rozhoduje hlavou i srdcem.

• Pes nebo fena?
Možnosti výběru se zúží, pokud toto rozhodnutí učiníte ještě předtím, než se podíváte na štěňata

• Temperament a povaha
Na tyto vlastnosti byste si měli udělat názor předem, abyste zjistili, že zvolené plemeno bude odpovídat vaší osobnosti a vašemu životnímu stylu

A co dál?

Štěněčí věk počítáme od okamžiku narození až do čtvrtého měsíce života, kdy přechází do období mládí. Pro pozdější bezproblémové soužití hraje socializační fáze, která probíhá právě ve věku štěněte, mimořádnou roli.
 

Společenská výchova

Pro život psa je štěněčí věk mimořádně důležitým obdobím, protože v prvních měsících života pes své prostředí pozná lépe než za celý zbytek života a tyto poznatky si uschová. Pro upevnění správného chování a povahy je nejdůležitější socializační fáze (od 3. do 16. týdne života), která navazuje na porod a fázi novorozence (od 1. do 14. dne) a na fázi přechodnou (od 15. do 21. dne). Zkušenosti a vlivy, které v této době na štěně působí, závisejí na sourozencích, s nimiž žije ve stejném prostředí, a na všech jedincích, případně objektech a situací, s nimiž přejde do styku; to vše mu slouží v dalším životě jako srovnávací měřítko. Socializační fáze zásadně ovlivňuje vývoj povahy. 

Čím dokonalej člověk umožní štěňatům, aby plně využila tento čas, tím lépe budou ve světě všestranně uplatňovat své schopnosti. Chovatel, ale přirozeně také nový majitel štěněte, tedy VY, má v rokou všechny možnosti, a pokud je dokáže využít ke kladnému a všestrannému rozvoji štěněte, získá sebejistého, výkonného a spokojeného psa. Socializační fázi nesmíte propást, je dost dlouhá; využijte psů, lidí, jiných zvířat, rozmanitých předmětů a situací ku prospěchu svého psa.
Socializační fáze je pro štěňata nejen velmi důležitá pro poznání vlastního prostředí, ale je to také období života, kdy si zvíře musí osvojit důležitá pravidla vnitrodruhového dorozumívaní. Tato pravidla chování potřebuje hlavně proto, aby se mohlo bez problémů stýkat i s cizími psy a chápalo jejich sdělení; toto umění si nemůže osvojit jinak než častým stykem se psy v době, kdy je před agresí chrání jeho mládí. 
Zprvu se štěně učí od matky a sourozenců stejně jako například mladý vlk v rodinné smečce, ale nezůstává v ní tak dlouho. I tak si štěňata dloho zachovávají vynikající hravost, kterou rozvíjejí při vzájemných vztazích, při stanovení hierarchie a při loveckých hrách a současně se učí obratnosti.
Dospělí psi mají podobně jako štěňata zálibu ve hře, a pokud si včas osvojila pravidla, nemají později žádné problémy při komunikaci s jinými psy, protože znají důležité zásady chování a zvládají i mimiku gesta.