Výchova a výcvik psa

Správná výchova psa je základním předpokladem pro úspěšný výcvik. Je jednodušší vychovávat štěně, ale pokud máme dospělého psa, není to ještě žádná tragédie. Při výchově i výcviku jsou nesmírně důležité trpělivost a důslednost, s těmi dosáhneme u psa čehokoliv. Pokud se rozhodneme, že např. pes nebude smět do ložnice, tak ho tam prostě nepustíme. Pokud ho tam jednou pustíme, nemůžeme se divit, že tam příště půjde sám. Trpělivost je důležitá proto, že každému psovi trvá jinak dlouho, než se naučí určitá pravidla. Některému psovi stačí čtyři opakování, některý potřebuje dvacet.

  • Motivace
    Správná motivace je to nejdůležitější, pokud chceme úspěšně absolovovat jakýkoliv výcvik. V první fázi učení (ať už poslušnosti, agility či triků) nám velmi pomohou pamlsky. Pes si totiž každou správně provedenou činnost musí spojit s odměnou.

  • Odměny 
    Odměnou může být cokoli co má váš pes rád. Teoreticky byste mu za odměnu mohli dávat i všední činnosti - třeba ho vzít na procházku. Při výcviku ovšem musíme psa odměňovat za každý úspěšný pokus, takže potřebujeme větší množství menších odměn. Nejvhodnější je samoszřejmě něco na zub - kousky párku nebo salámu, sýr, pochoutky ze zverimexu a najdou se i takoví psi, kteří dávají přednost zdravým lahůdkám, třeba kouskům ovoce či zeleniny. Pro psa ''nežravce'' může být jako odměna i chvilková hra, například se s ním můžete chvíli přetahovat nebo mu hodit míček. Nesmíme ovšem zapomenout na slovní pochvaly!!!
      

Někdy je jídlo pro psa příliš lákavou odměnou - pes věnuje pozornost pouze jemu, a ne výcviku. Méně obvyklé je, že psa pamlsky nezajímají. V obou situacích můžete jako odměnu použít oblíbenou hračku. Naučte jej vážit si hračky. Než mu ji dáte, trošku ho s ní potrapte.
 

  • Tresty 
    Spolu s motivací a odměnou je také základním stavebním kamenem psí výchovy trest. Trest má smysl, jestliže človět psa při nesprávném chování přistihl! Po trestu je třeba pokračoval normálné a použít ve vhodné chvíli i odměnu, zejména když pes zůstává napjatý; to mu pomůže rozlišit správné chování od nesprávného. Nelze připustit, aby pes nevěděl, zač je trestán.
    Při použití trestu je VELKÉ NEBEZPEČÍ PŘEHNANÉHO CHOVÁNÍ. Úzkost a frustrace vyvolané agresí mohou mít negativní následky, když majitel trest použil nesprávně nebo nepřiměřeně!!!

  • Časté chyby při výcviku
  1. Povel následuje až po fyzickém nátlaku -  trhneme vodítkem a pak teprve vyslovíme povel "K noze!". Je dokázáno, že pokud zaměníme pořadí povel-mechanický podnět, ani po tisíci opakováních se u psa nevytvoří spojení mezi povelem a požadovaným výkonem.

     

  2. Zbytečné opakování povelu - vyslovíme povel, pes nereaguje, tak povel opakujeme (2x, 5x atd.) - a pes nám takzvaně ohluchne. Jednoduše se naučí, že stačí poslechnout až na třetí (desátý) povel. Pamatujte si : 1 POVEL = 1 VÝKON.                                                                                
     

  3. Nedůslednost - pes nesplní náš povel (nebo jen částečně - např. místo sednutí si jen přidřepne a ihned se zas postaví) a my ho neopravíme - nedotáhneme cvik do konce. Opět tím výrazně prodlužujeme dobu zvládnutí nového cviku a navíc výkony našeho psa budou značně nespolehlivé.
     

  4. "Nevysvětlení" cviku - velíme psovi "Sedni!", aniž bychom mu pomohli tuto polohu zaujmout (a tím vysvětlit, co po něm chceme) a čekáme, až se pes sám posadí, což obvykle neučiní. Často na to navazuje další chyba a to opakování povelu. Pes si, pokud cvik nezná, většinou ani po desátém povelu bez dopomoci sám nesedne (pokud ano, je to spíš z důvodu únavy).

 Za správně provedený cvik nesmíme zapomenout psa pochválit!

 

Vaším úkolem jako cvičitele je psa vést, a to důsledně a s dostatečnou motivací.

Postupně provádějte svého psa procesem osvojování si nového způsobu chování, odměňujte přitom i malé krůčky. Cílem každé výcvikové lekce je  dosáhnou   lepších výsledků než minule. Uvědomte si, jakého chování chcete u svého psa dosáhnou, a buďte důslední! Pokaždé, když dáváte slovní pokyn, používejte stejný tón a intonaci. Vyslovujte zřetelně. Při nácviku triků je podstatné, abyste označili (slovem, odměnou, klikrem,..) přesný okamžik, kdy se to psovi  povedlo. Neodměňujte ho o 10 sekund později, protože v tu dobu byste již mohli dávat odměnu za úplně jinou činnost.