Povel lehni


Pastevecká plemena a sedaví nebo robustní psi si budou často lehat snáze než dlouhonozí a hyperaktivní psi s hlubokým hrudníkem. Nemusíte však zoufat, pokud se budete řídit následujícím postupem naučíte povel ''lehni'' psa jekéhokoli!

 

1. Posaďte psa čelem k sobě. Dejte mu pamlsek k čumáku a pomalu jej spouštějte směrem k podlaze.

2. S trouchou štěstí ho pes bude nosem sledovat a lehne si. V tom případě mu můžete dát pamlsek a pochválit jej. nezapomeňte, že mu ho můžete dát pouze tehdy, je-li ve správné pozici, tedy vleže. Pokud se pes místo lehnutí pouze nahrbí, posouvejte pamlsek pomalu po podleze směrem k němu, mezi tlapky, nebo naopak od něj. Možná to bute chvilku trvat, ale nakonec by si pes měl lehnout.
3. Pokud psa nemůžete nalákat jídlem, zatlečte mu jemně na lopatku, dokud si nelehne nabok. Když si lehne na zem, pochvalte ho. Vždy je však lepší, když pes pozice dostane sám, bez fyzické manipulece z vaší strany.
4. Jakmile si pes začne lehat bez problémů, postupně oddalujte vydávání odměny, Zatímco pes leží, říkejte ''čekej,čekej,''- nakonec ho pochvalte a odměňte. Aby pes zůstal soustředěný, měňte dobu, po jakou ho necháváte ležet. Dokud to psovi nedovolíte povelem ''volno'', neměl by se ani hnout.


Nalákejte psa pamlskem.

 

Řešíme problémy

  • Můj pes si nechce lehnout - To, že si před vámi lehne, pes pokládá za projev své podřízenosti. Zhodnoťte své postavení, jako vůdce smečky.
  • Můj pes nezůstane ležet - Pokud pes vstane, neodměňujte ho a dejte mu pokyn, aby si znovu lehl. Když vstávat nepřestane, můžete mu přišlápnout vodítko.
  • Můj pes si lehne v jedné místnosti, ale v jiné ne - Všímejte si povrchu. Krátkosrstí psi si často nebudou chtít lehnou na tvrdou podlahu. Zkuste koberec nebo ručník.
     

Tip!

Když pes skočí na vás nebo třeba na gauč, použijte povel ''dolů'',