Povel ke mně

Když psa naučíte, aby k vám na zavolání přiběhl, budete mu moct venku dopřát větší svobodu. Nepouštějte ho ovšem z vodítka, dokud se neujistíte, že mu nehrozí nějaké nebezpečí - například, že se v okolí nepohybují jiná zvířata nebo tu nejezdí auta.

1. Psa připneme na dvoumetrové vodítko. Zavelíme ''ke mně'', rychle ho k sobě přitáhneme a okamžetě ho pochválíme. Povel by měl znít vesele, ale přísně. Dávejte jej vždy pouze jednou.
2. Jakmile se pes trochu zlepší přejděte k delšímu vodítku.
3. Když se budete cítit na cvičení bez vodítka, zkoušejte to nejprve na oploceném pozemku. Nejprve nechte psa tahat vodítko po zemi. Pokud neuposlechne prvního povelu, dojděte k němu a rázně ho dověďte na místo, odkud jste mu povel dali. Pokud úkol nesplnil sám, na vaše první zavolání, odměnu mu nedávejte. Znovu jej připněte na dlouhé vodítko a nechte ho cvik pětkrát úspěšně zopakovat. Potom to zkuste opět bez vodítka.

  • Na psa volejte ke mně, pouze pokud nebude následovatnic nepříjemného např. koupel nebo návštěva veterináře
  • Význam povelu se pes může naučit velmi rychle. Procvičováním a vynucováním tohoto cviku byste se však měli zabývat celý život!


    Na nácvik přivolání používejte dlouhé vodítko.

 

 

Řešíme probémy

  • Když psa pustím z vodítka, uteče - Psa nehoňte, tím ho ještě povzbudíte. Stůjte si na svém a požadujte, aby přišel. Psi musí vůdce poslechnou.
  • Musím si splnění tohoto příkazu vynutit pokaždé, když jej použiji? - Ano. Pokud nejste schopni povel vynutit, nedávejte jej. Namísto toho na psa volejte jménem, případně použijte třeba výraz '' pojď sem!''
     

Tip!

Na psa volejte ''ke mně'', pouze pokud nebude následovat nic nepříjemného! Samozdřejmě se tomu někdy nevyhnete, ale snažte se tyto nepříjemnosti, které by si pes mohl s přivolání spojit omezovat.